DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

REDUKCE  VÁHY

Výživa

Zásady zdravé výživy

V průběhu života získává jídlo různý psychický i sociální význam. Stává se odměnou, únikem před samotou a nudou, programem nebo i způsobem komunikace.

Určit zřetelnou  hranici mezi normálním a patologickým vztahem k jídlu je někdy komplikované. 

Dietní omezení jsou považována za jeden z nejvýznamnějších rizikových faktorů pro rozvoj poruchy příjmu potravy.

 

Strach z tloušťky, nízke sebevědomí a nadměrná pozornost věnovaná vlastnímu vzhledu a tělesné hmotnosti vede k:

  • mentální anorexii (Svoji tělesnou hmotnost udržují 15% pod předpokládanou úrovni, nebo BMI je 17,5 a nižší. Obava z přibírání na váze a ze stloustnutí i když jsou vyhublý. Zjevně narušené vnímaní vlastní hmotnosti i tvaru postavy. Při stanovení této diagnózy je nutné vyloučit přítomnost tělesné a duševní poruchy - např. nádorová onemocnění, tuberkulóza, nemoci štítné žlázy a depresivní porucha.);
  •  mentální bulimii (Nejméně 2x týdně po dobu 3 měsíců v krátkém čase skonzumují velké množství jídla. Neustále se zabývají jídlem - silná a neodolatelná touha po jídle. Snaha potlačit účinek jídla - např. vyprovokované zvracení, zneužívání projímadel, střídavá období hladovění, užívání léků typu anorektik, preparátů užívaných k léčbě nemoci štítné žlázy - tyreoidální preparáty, nebo léků zvyšujících tvorbu a vylučování moči - diuretik.

 

Nezdravý vztah k jídlu v podobě poruchy příjmu potravy může mít drtivý dopad na zdraví člověka.

 1. Udělejte si čas na pravidelnou stravu, sedněte si k ní a po jídle neopouštějte okamžitě stůl, abyste umyli nádobí nebo uklidili; po jídle si vždy chvilku odpočiňte. Nikdy nejezte “v běhu”.
 
 2. Zažívání začíná v ústech, k tomu slouží vaše zuby a sliny. Do úst si nedávejte mnoho a vše důkladně rozžvýkejte. Čím více potravu rozžvýkáme, tím méně námahy zbyde na střeva a žaludek, čímž se zažívání stane účinnějším.
 
 3. Při jídle nepijte, kromě malého množství, které je zapotřebí na zapití, pokud užíváte léky.  
 
  4. Mezi jídly pijte hodně vody a vozte s sebou vodu při cestování.
 
 5. Omezte pití kávy a ostatních nápojů bohatých na kofein, jako je cola a horká čokoláda. Pijte bylinkové nebo ovocné čaje, náhražky za kávu (na bázi zrn) a ovocné džusy.
 
 6. Nebuďte dlouhou dobu bez jídla. Pokud víte dopředu, že nestihnete se jít najíst, vezměte si sebou svačinu a v klidu ji snězte.
 
 7. Pokud se stravujete venku, pozorně si prostudujte menu a vyberte si jídla, která jsou méně tučná a nejsou smažená či zalitá bohatou omáčkou.
 
 8. Doma nepoužívejte fritovací hrnec na nic. Grilujte, pečte, duste nebo rychle smažte na pánvi.
 
 9. Jezte, když máte hlad. Nenuťte se k jídlu pouze proto, že vám tak říká čas.
 
 10. Vždy snídejte.
 
 11. Vyhněte se ohřívanému jídlu, kromě nevyhnutelných situací. Ohříváním se nejenom naruší chuť k jídlu, ale naruší se také zažívání a ničí se živiny. Skladování vařeného jídla, i když v chladnu, může podporovat množení bakterií. Pokud se nevyhnete ohřívání, dbejte na to, aby jídlo bylo před podáváním prohřáté a nikdy neohřívejte něco dvakrát.
 
 12. Zkuste si dávat malý syrový salát 10 -15 minut před vařeným jídlem. Přírodní enzymy v syrové stravě pomáhají zvýšit zažívání jídla, jež následuje.
 
 13. Nikdy nejezte, pokud jste rozčileni, máte strach nebo jste přepracovaní.  
 
 14. Řádně omyjte každé ovoce a zeleninu před konzumací a nejezte slupky pokud si nejste jisti, že je ovoce či zelenina pěstovaná organicky.
 
 15. Nejezte stravu, která je velmi horká nebo velmi studená.
 
 16. Omezte bílé pečivo.
 
 17. Ve stravě dávejte pozor na hliník - může narušit zažívání. Najdete ho u některých konvic, hrnců na vaření, v zubních pastách, sušeném mléku, sušených polévkách, u sýrů, džusů, soli a v balení různých léčiv. Nadbytek hliníku narušuje rovnováhu výživných minerálů v těle, např. vápníku a magnézia - obou nezbytných pro zdravou pokožku.
 
 18. Dávejte si reálné cíle. Netrvejte na určité dietě, kterou nenávidíte, jenom proto, že vám bylo řečeno, že je pro vás dobrá.
 
 19. Zahrňte do stravy různorodost; buďte střídmí a vyhněte se nadbytku a extrémům.
 
 20. Vybírejte stravu, která má co nejblíže ke svému čerstvému a přírodnímu stavu.