DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

REDUKCE  VÁHY

 zdravý životní styl

       Životní styl je faktor, který nejvíc ovlivňuje naše zdraví – až z 80 procent! Pouze zbývajících 20 procent je dáno všemi ostatními vlivy – především dědičností a zdravotní péči.
 
 
Hlavní zásady zdravého životního stylu bychom mohli shrnout do následujících bodů:
  •  
  • 1. pestrá a vyvážená strava
  • 2. vhodná pohybová aktivita
  • 3. vyvarování se užívání škodlivých látek i nadměrného pití alkoholu
  • 4. dostatek spánku
  • 5. optimizmus a dobrá nálada
  • 6. vyhýbání se stresu
         Neexistuje jediný správný návod na dodržování zdravého životního stylu, potřeby a možnosti každého jednotlivce jsou odlišné. Zdravý životní styl je proto třeba posuzovat zejména s ohledem na fyzický i psychický stav, věk, pohlaví a zdravotní stav člověka.
 
        Způsob životního stylu se významnou měrou podílí na vzniku civilizačních chorob. Mezi tato onemocnění patří především srdečně-cévní onemocnění, kam patří i cukrovka 2. typu, nádorová onemocnění, ale i vředová choroba žaludku a dvanácterníku, některá nervová a psychiatrická onemocnění.
 
 Pravidelný pohyb
          V jakémkoli věku vám mírná fyzická aktivita může jen pomoci zlepšit vaši celkovou kondici. Díky ní se tvoří a posilují svaly, zlepšuje se hustota kostry, dochází k podporování činnosti srdce a okysličení organismu.
        Přesvědčte se sami, že pohyb se pro vás stane zábavou, seznámíte se s novými lidmi a objevíte v sobě talent, o kterém jste dosud neměli ani zdání. A navíc se budete cítit a vypadat skvěle! 
         Stačí si zvolit takový pohyb, který odpovídá vašemu věku, pohlaví, zdravotnímu stavu, trénovanosti atd. Cvičení by mělo mít převážně relaxační a vytrvalostní charakter.
        Není potřeba se pouštět do sportu na vrcholové úrovni, ale stačí jen zvýšit tělesnou aktivitu během dne.
        Vhodné je plavání, jízda na kole nebo na rotopedu, jogging, svižná chůze, turistika, in-line bruslení, tanec, práce na zahrádce, apod. Vyberte si takovou aktivitu, která je vám příjemná, a dělá vám radost.
        Pokud začnete s nějakým novým a třeba i náročnějším sportem, raději tuto činnost zkonzultujte se svým lékařem, zvláště při zdravotních omezeních.
 
          Kromě pravidelného pohybu, který bychom si měli zvolit podle našich osobních preferencí, bychom měli rovněž dbát na optimální příjem energie.
        Množství jídla, které je vhodné během dne zkonzumovat, je individuální a záleží na naší hmotnosti, pohlaví, ale také například metabolismu a aktuálnímu stavu (těhotenství, kojení).
        Ideální je rozložit si doporučený denní příjem 5 000 kilojoulů (kj):
                                        - snídaně     1 000 kj
                                        - svačina          400 kj
                                        - oběd          1 400 kj
                                        - svačina          400 kj
                                        - večeře      1 400 kj
                                        - rezerva          400 kj
 
           Jídelníček by měl být z hlediska přijímané energie přizpůsoben každému člověku a měl by obsahovat biologicky cenné potraviny.
Obecně vzato bychom měli:
     omezit potraviny bohaté na jednoduché cukry, tuky (především živočišné) a také omezit alkohol;
      zvýšit spotřebu ovoce a zeleniny (alespoň 500 g denně) a dalších potravin s vysokým    obsahem vlákniny (tmavý chléb, obilné produkty, luštěniny); 
     dávat přednost nízkoenergetickým mléčným výrobkům, libovému masu (kuře, krůta, králík, ryby) a některým rostlinným bílkovinám (sója, ostatní luštěniny);
   dbát na to, aby váš jídelníček obsahoval všechny základní živiny ve správném poměru;
      denně vypít 1,5 až 2 litry vody (pokud člověk sportuje, spotřeba vody by měla být ještě vyšší).
 
 
Tělo v rovnováze
 
        Při současném životním stylu může v našem každodenním životě dominovat stres. S několika tipy a drobnými radami můžete předefinovat své priority a udělat tak pro sebe něco prospěšného.
 
Dýchejme zhluboka
          Pravidelné hluboké dýchání pomáhá toku kyslíku v našem těle. Dýcháme-li správně, naše hruď a břicho by se měli simultánně zdvihat a klesat. Hluboké dýchání nám pomůže lépe myslet. Také se budeme cítit uvolněnější a budeme mít více energie během dne.
Procvičujme své svaly
          Pravidelná aktivita je nezbytná, protože podporuje oběhový systém. Svaly potřebují být tréninkem neustále procvičovány, aby zůstaly silné a pevné. Je jednoduché zařadit rychlou chůzi do naší každodenní činnosti.
Dopřejme si dostatek spánku
          Odpočinek je nezbytný k relaxaci a obnově těla. Nedostatek spánku může vést k zdravotním problémům. Proto se všeobecně doporučuje osm hodin spánku denně.
Buďme pravidelně na čerstvém vzduchu
          Je důležité najít si čas na procházku a dýchat čistý, čerstvý vzduch a přijímat kyslík.
Mějme svou váhu pod kontrolou
          Je-li naše tělesná hmotnost vyšší než by měla být, je pravděpodobné, že budeme trpět zdravotními problémy. Proto je důležité svou hmotnost kontrolovat.
Stravujme se vyváženě
          Na to, aby funkce v těle probíhaly správně, potřebuje tělo dostatek živin z vyvážené stravy. Tučná nebo těžko stravitelná jídla rychlého občerstvení jsou pro tělo nezdravá. Z dlouhodobého hlediska může vést konzumace tučných jídel k nadváze a zdravotním problémům.
Nepodceňujeme snídani
          Snídaně je velmi důležitá pro doplnění energie na začátku dne. Podle odborníků na výživu by měla tvořit až 25% denního příjmu energie. Pro správné vyvážení má obsahovat obiloviny, mléčný výrobek, čerstvé ovoce a nápoj.
Výživové doplňky nám mohou pomoci
          Ovoce a zelenina poskytují organismu esenciální živiny. Protože tyto živiny nemůže tělo samo produkovat, musí být dodávány stravou. Čerstvé jídlo však rychle ztrácí své živiny kvůli dlouhému skladování či vaření. Není-li garantován výběr optimální stravy, doplníme ji vitamíny a minerály běžně dostupnými za přijatelnou cenu na našem trhu.
 
           Malé změny v našem každodenním životě mohou mít velký dopad na kvalitu našeho života.