Celulitida
Celulitida z francouzského cellulite, je zvláštní hrudkovitá forma tuku, která se ukládá v podkoží převážně žen. Statistiky hovoří až o 90%.
Pro svůj typický vzhled se celulitida obecně nazývá pomerančová kůže, a skutečně na pohled připomíná kůru pomerančů.
Pro ženy představuje velký kosmetický problém. Proto zvláště s příchodem léta se v reklamách a časopisech objevují tzv. zaručené prostředky proti celulitidě.
Celulitida nepostihuje jen lidi s nadváhou. Postihuje i velmi mladé dívky.
Zpočátku se na povrchu podobá pomerančové kůře a nepůsobí žádné zdravotní problémy. Hrudky tukových buněk pod kůží ale tlačí na pojivovou tkáň a na krevní i lymfatické cévy. Cévy se v důsledku toho deformují, přísun živin a odvod škodlivých látek z tkáně se zpomaluje a na místě zůstává tekutina a odpadní látky.
Pojivová tkáň se může zanítit a vznikají v ní jizvy, které se na povrchu projevují dolíčky. Postupně mohou místa postižená celulitidou výrazněji zhrbolatět, kůže na nich ztvrdne, je chladná, napjatá a bolestivá na stisknutí mezi prsty.
Značnou roli tu hraje dědičnost. Vznik celulitidy podporuje především obezita a nedostatek pohybu, přílišné opalování nebo tísnící a škrtící oblečení.
Celulitida je špatná funkce lymfatického systému a nedostatečnost metabolismu tuků. Na rozdíl od tukových polštářků je celulitida způsobena degenerativními změnami podkožního vaziva. Díky špatnému lymfatickému toku a krevnímu oběhu se odumřelé buňky nevyplavují přirozeným způsobem z těla a usazují se v podkoží. Určitě to hodně souvisí s životním stylem, nicméně ženy (díky hormonu estrogenu), mají ke vzniku celulitidy mnohem větší předpoklady.
Rozvoj a projevy celulitidy se dělí do čtyř fází. Určení o kterou fázi jde je důležité pro případnou léčbu či postup k odstranění celulitidy.
Fáze počáteční. Celulitida není okem viditelná, jen při stlačení (stisku) podkoží, se na povrchu objevují mírné nerovnosti.
Fáze prvotních projevů. Nerovnosti na kůži jsou viditelné jen v některých situacích, kdy se např. při sezení stlačí určitá část těla.
Fáze viditelných projevů. V této fázi jsou projevy pomerančové kůže patrné v jakékoliv poloze (stání, sezení, ležení). Po odhalení příslušné partie těla už prostě nejdou skrýt.
Fáze rozsáhlých projevů. Celulitida se objevuje všude tam, kde je podkožní tuk. Nerovnosti jsou evidentní a značné. V této fázi už většinou ani léčba nepomáhá, příznaky se mohou jen zmírnit. Jedná se o neléčenou celulitidu ve vyšším věku.
V postihnutých místech se tukové buňky spojují do hrubých hroznovitých střepců, stlačují cévy a tlačí i na horní vrstvy kůže. Zhoršené prokrvení brání na jedné straně zásobování buněk důležitými výživnými látkami, na druhé straně se zpomaluje vylučování odpadových látek lymfatickými cestami. V tukových buňkách se tyto splodiny metabolismu zadržují, což má za následek zvětšování jejich objemu, a to se projeví na povrchu kůže. Výsledkem jsou neestetické kopečky připomínající kůru pomeranče.
Pomerančová kůže je způsobena z velké části vodou, ale významnou úlohu při ní hraje tuk a odpadové látky, které se usazují v mezerách mezi vlákny vaziva. Usazování způsobuje nedostatečná funkce lymfatických cév a špatné prokrvení, což je následkem špatného životního stylu.
Kde se nejčastěji celulitida objevuje?
Každá žena jistě ví, co to znamená, když se hovoří o problémových partiích. Právě tam se celulitida objevuje nejčastěji. Má to svou logiku. Protože je celulitida záležitostí tukových buněk, vzniká tam, kde se nejčastěji tuk ukládá.
Postižené bývají:
-
Vnitřní strany stehen
-
Boky
-
Zadeček
-
Bříško
-
Paže
Faktory podporující vznik celulitidy
Celulitida je problém životního stylu a její řešení spočívá v změně stravy a každodenních návyků. Výzkum prokázal souvislost mezi znečištěním organismu a vznikem celulitidy.
Na vzniku tohoto problému se většinou podílí hormonální nerovnováha, často způsobená antikoncepcí nebo substituční hormonální terapií, těsné prádlo, které brání proudění krve, nedostatek pohybu, sedavé zaměstnání, stres, alkohol, tabák, kofein, majonéza, salátové drezinky, kečup. Nesprávné stravování vede k nahromadění toxinů a nestrávených metabolitů.
Nevhodná je strava bohatá na nesycené tuky, jako jsou smažená jídla, používání přepáleného oleje, strava bohatá na živočišné tuky, skryté tuky (uzeniny, zmrzlina, čokoláda, keksy, tyčinky, chipsy, bílé pečivo, jídla rychlého občerstvení) a nedostatek vitamínů a minerálů.
Jak jí porazit?
K léčbě třeba přistupovat komplexně a vytrvale. Léčba spočívá hlavně v radikálním snížení množství konzumovaného tuku, ve vyloučení cukru, ve snížení přísunu a omezení toxinů a v rozproudění lymfy v lymfatických cévách a kožních krevních vlásečnicích.
Důležitý je dostatečný příjem tekutin 2,5-3 litry denně. Pokud nejste zvyklí dostatečně pít, zvyšujte množství vypité vody postupně. Kromě čisté vody jsou vhodné ovocné šťávy (ředěné) a neslazený čaj - zejména zelený (asi 1 litr denně).
Důležitá je též pravidelnost v jídle a zdravá a vyvážená strava. Tělo není třeba trápit nesmyslnými hladovkami, protože organismus si začne "šetřit na horší časy"
a všechny rezervy si odkládá do tukových zásob.
Omezte spotřebu všech živočišných tuků (máslo) a orientujte se na střídmou konzumaci rostlinných olejů lisovaných za studena.
Snižte spotřebu masa, nejlepší je úplně vynechat červené maso a střídmě jíst bílé maso, ryby a drůbež.
Červené maso nahraďte sójovým. Podkožní tuk vzniká i z cukru - sladkostí, přestaňte tedy používat bílý cukr a slaďte medem.
Místo bílé mouky používejte celozrnnou.
Naučte se správně kombinovat škroby a koncentrované bílkoviny, tedy např. knedlík a maso, maso s rýží nebo bramborami, či chléb s masem.
Denně by jste měli sníst 500g zeleniny a ovoce, ale nemíchat je spolu. Jeden den v týdnu můžete držet ovocný nebo zeleninový půst.
Celulitidu zhoršuje nadbytek kuchyňské soli, která vede k zadržování vody, nedostatek vitamínu C a esenciálních mastných kyselin. Doplňte si vitamín E, beta-karoten, vitamín C, B-komplex a multiminerály přípravkami běžně dostupnými na trhu.
Při léčbě bychom se měli snažit o zmenšení tukové vrstvy a především o zlepšení prokrvení podkoží, které udržuje kvalitu, napjatost, a tím pádem krásu kůže.
Co je důležité v boji s celulitidou
-
stravovací režim - vyvážený přísun a výdej energie, správné složení stravy, hodně čerstvého ovoce a zeleniny, vitamíny a minerály;
-
pitný režim - měli bychom denně vypít 2 - 3litry tekutin, nejvhodnější je neperlivá a neochucená voda, dále pak neslazené čaje a ovocné či zeleninové šťávy bez přídavku cukrů;
-
dostatečný pohyb - jedná se o zpevňovací cviky, měli bychom v těle lymfu rozproudit, protože odvádí z těla škodlivé látky a toxiny;
-
sprchování vlažnou vodou - střídání teplé a studené vody a masírování směrem od nohou k srdci;
-
přístrojové a ruční masáže s kombinací aromatických zábalů;
-
kosmetické přípravky - na našem trhu je jich mnoho, je vhodné je nanášet od konce končetin směrem k srdci dlouhými pohyby;
-
detoxikace organismu;
-
dostatek vitamínu C - pomáhá odbourávat tuky.
Můžeme to shrnout do 6 bodů, které bychom měli dodržovat:
-
Zdravý stravovací režim s preferováním zeleniny, ovoce, celozrnných obilovin a pečiva, luštěnin a nízkotuč.mas a mléčných výrobků;
-
Dodržování optimálního pitného režimu, 2-3 litry čisté vody bez bublinek a bylinných neslazených čajů - zejména zelených;
-
Pohyb v jakékoli formě. Lymfa musí v těle proudit a odvádět z těla toxiny. Nemá však svou vlastní pumpu jako krevní oběh (srdce), proto musíme lymfu v těle rozproudit;
-
Střídavé sprchování teplou a studenou vodou (60 - 80 sekund se sprchujte teplou vodou a 20 sekund studenou vodou);
-
Manuální masáže problémových partií tělovým krémem;
-
Užívání vitamínových přípravků běžně dostupných na trhu (C, B-komplex, E a beta-karoten), které zlepší vnitřní výživu tkání
Máme-li už v kůži dolíčky, snažme se zabránit jejích ztvrdnutí a komplikacím, které celulitida přináší.
Pokud se chceme celulitidy zbavit, chce to důkladnost a trpělivost. Nečekejme, že zmizí během jednoho týdne po natírání se krémem. Ale díky pohybu, zdravé stravě a správné péči se po několika týdnech můžeme radovat z krásnější pokožky.
Pokud celulitidu dosud nemáme, můžeme sami bojovat proti jejímu vzniku.